Turbūt dauguma esame girdėję vitaminus B6, B3, B1 ir daugelį kitų B grupės vitaminų. Tačiau kodėl vitaminas B17 yra neminimas arba minimas retai? Greičiausiai todėl, kad tai nėra vitaminas tikrąją prasme ir prie vitaminų buvo priskirtas dėl tyrimų stokos. Ilgą laiką vitaminui B17 buvo priskiriama savybė gydyti vėžį, tad pasidomėkime, kas iš tiesų yra šis „vitaminas“ ir kokios naudos mūsų sveikatai jis gali atnešti?
Kas yra vitaminas B17?
Vitaminas B17, taip pat žinomas kaip amigdalinas arba laetrilis, yra natūralus glikozidų junginys, pirmą kartą išgautas iš kartaus migdolo sėklų. Jis turi ypatingą cheminę struktūrą, kuri apima cianido molekulę, išsiskiriančią, kai vitaminas skaidomas organizme. Vitaminas B17 buvo plačiai tiriamas ir netgi naudotas alternatyvioje medicinoje, ypač dėl jo tariamos naudos kovoje su vėžiu.
Amigdalinas kaip vitaminas B17 nėra pripažintas esminiu žmogaus sveikatai reikalingu vitaminu, tačiau alternatyvios medicinos šalininkai tvirtina, kad jis gali turėti tam tikrų sveikatos privalumų. Kadangi cianidas gali būti pavojingas didelėmis dozėmis, kyla klausimų dėl vitamino saugumo ir galimos naudos sveikatai.
Kodėl vitaminas B17 nėra tikras vitaminas?
Kaip jau minėta pradžioje, vitaminas B17 nėra pripažintas tikru vitaminu, nes jo struktūra ir poveikis nesutampa su oficialiai pripažintų vitaminų kriterijais. Pagrindiniai punktai, kodėl vitaminas B17 nėra laikomas tikru vitaminu:
- Vitaminų definicija. Vitaminai yra organiniai junginiai, kurie yra būtini mažais kiekiais normaliam organizmo funkcionavimui, bet negali būti sintetinami organizme. Tuo tarpu B17 laikomas neesminiu, nes organizmas gali jį apdoroti ir jo nepakanka sveikai organizmo funkcijai palaikyti.
- Moksliniai įrodymai. Nors teigiama, kad jis turi priešvėžinių savybių, moksliniai tyrimai nepatvirtino šių teiginių. Pavyzdžiui, 1980-aisiais atlikti tyrimai parodė, kad amigdalinas nesumažina vėžio progresavimo ir gali net sukelti toksinį poveikį organizmui, t. y. apnuodyti.
- Sveikatos rizika. Amigdalinas gali būti konvertuojamas į cianidą organizme, todėl jo perdozavimas gali sukelti apsinuodijimą. Ši savybė, be kita ko, dar labiau silpnina argumentus, kad B17 galėtų būti laikomas saugiu ar būtinu junginiu.
Dėl šių priežasčių vitaminas B17 nėra pripažintas kaip tikras vitaminas mokslinėje bendruomenėje.
Ar vitaminas B17 gali būti svarbus?
Nors vitamino B17 nauda yra prieštaringa, kai kurie teigia, kad jis gali prisidėti prie tam tikrų organizmo procesų:
- Galimas priešvėžinis poveikis: Vitamino B17 šalininkai tiki, kad jis gali padėti naikinti vėžines ląsteles, nes skaidymo metu išsiskiriantis cianidas galėtų sunaikinti pavojingas ląsteles. Tačiau, nors kai kurie laboratoriniai tyrimai rodo galimą poveikį vėžinėms ląstelėms, klinikiniai tyrimai su žmonėmis nepatvirtina šio efekto.
- Imuninės sistemos stiprinimas: Teigiama, kad vitaminas B17 gali skatinti baltųjų kraujo kūnelių veiklą, kurie padeda kovoti su infekcijomis ir ligomis.
- Skatina medžiagų apykaitą: B17 gali padėti organizmui geriau panaudoti fermentus, kurie svarbūs metabolizmui. Šio vitamino vartojimas gali suteikti daugiau energijos ir padėti išlaikyti bendrą sveikatą.
- Skausmo malšinimas: Kai kurie pacientai, naudojantys vitaminą B17, teigia, kad jis gali veikti kaip natūralus skausmą malšinantis vaistas, padedantis sumažinti skausmą, susijusį su uždegimu ar lėtinėmis ligomis.
Kur randamas vitaminas B17?
Vitaminas B17 dažniausiai randamas augaliniuose produktuose, ypatingai kai kurių vaisių sėklose. Štai keletas šaltinių, kuriuose galima rasti amigdalino:
- Abrikosų sėklos – vienas iš pagrindinių vitamino B17 šaltinių. Abrikosų branduoliai turi didelę amigdalino koncentraciją, todėl dažnai naudojami papildų gamyboje.
- Obuolių sėklos taip pat turi nedidelius kiekius vitamino B17.
- Kartūs migdolai yra turtingi amigdalinu, tačiau reikia būti itin atsargiems, nes didelis jų kiekis gali būti stipriai toksiškas.
- Vyšnių, persikų, slyvų branduoliai taip pat gali turėti vitamino B17, nors ir mažesniais kiekiais.
- Linų sėklos ir sorų grūdai. Nors jų koncentracija yra mažesnė, jie vis tiek gali turėti šiek tiek šio junginio.
Be šių, vitaminas B17 taip pat aptinkamas kai kuriose lapinėse daržovėse, žirniuose ir netgi kai kuriose žolių rūšyse.
Kaip vartoti vitaminą B17?
Akivaizdu, kad vitaminas B17 ne tik nėra būtinas organizmui, tačiau netinkamai vartojamas netgi gali stipriai pakenkti. Vis dėlto jeigu ryšitės vartoti vitaminą B17, svarbu, visų pirma, pasitarti su savo gydytoju bei pasirinkti tinkamą formą ir dozę. Štai keletas naudojimo būdų:
- Natūralūs šaltiniai. Galima vartoti abrikosų sėklas ar kitus vaisių branduolius. Tačiau reikia vartoti saikingai – rekomenduojama ne daugiau kaip po vieną ar dvi sėklas per dieną, kadangi didesnės dozės gali būti pavojingos dėl cianido kiekio.
- Papildai. Kai kurie žmonės renkasi vitamino B17 papildus, tačiau prieš pradėdami juos vartoti turėtumėte pasitarti su gydytoju. Papildai gali turėti įvairią koncentraciją, todėl svarbu žinoti, kiek šio junginio konkrečiai jūsų organizmui saugu suvartoti.
Vitamino B17 perdozavimas
Amigdalino perdozavimas yra ir galimas, ir labai tikėtinas bei gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Pagrindinis pavojus yra apsinuodijimas cianidu, kuris gali pasireikšti, kai vitamino B17 vartojama per daug. Štai keletas apsinuodijimo simptomų:
- galvos svaigimas,
- pykinimas ir vėmimas,
- kvėpavimo sutrikimai,
- silpnumas, galvos skausmas,
- sąmonės praradimas ar net mirtis, jei dozė itin didelė.
Šie simptomai atsiranda todėl, kad cianidas, išsiskyręs organizme, gali blokuoti ląstelių gebėjimą gauti deguonį, sukeldamas pavojingus padarinius.
Kam negalima vartoti vitamino B17?
Amigdalinas gali būti kenksmingas kai kurioms grupėms žmonių, ypač tiems, kurie turi tam tikrų sveikatos problemų arba vartojančių tam tikrus vaistus. Vitaminas B17 nerekomenduojamas šiems žmonėms:
- Cianidui jautrūs asmenys. Amigdalinas gali būti metabolizuojamas į cianidą, kuris yra toksinis. Žmonės, turintys cianido intoksikacijos istoriją, turėtų vengti vitamino B17, nes tai gali rimtai pabloginti jų būklę.
- Nėščios ir maitinančios moterys. Kadangi nėra pakankamai tyrimų apie vitamino B17 poveikį nėščioms ir maitinančioms moterims, rekomenduojama vengti jo vartojimo, kad būtų užtikrinta motinos ir kūdikio sveikata ir saugumas.
- Vaikai. Dėl jų organizmų jautrumo ir mažesnio kūno svorio, vaikams gali būti sunkiau toleruoti potencialiai toksiškas medžiagas, todėl vitaminas B17 jokiais būdais neturėtų būti duodamas vaikams.
- Žmonės, vartojantys tam tikrus vaistus. Vitaminas B17 gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, įskaitant kraujo krešėjimą skatinančius vaistus ir vaistus nuo vėžio. Asmenims, vartojantiems šiuos vaistus, rekomenduojama pasitarti su gydytoju prieš vartojant B17.
- Žmonės su inkstų ar kepenų ligomis. Asmenims, turintiems kepenų ar inkstų sutrikimų, vitaminas B17 gali sukelti papildomų problemų, nes šios organizmo dalys gali būti mažiau pajėgios apdoroti toksinus.
Ar organizmui gali trūkti vitamino B17?
Nėra patvirtintų tyrimų, kurie parodytų, kad B17 trūkumas sukelia konkrečias ligas ar simptomus, nes jis nėra laikomas būtiniausiu vitaminu. Visgi alternatyvios medicinos šalininkai tvirtina, kad organizme gali „strigti“ tam tikri procesai, jei nenaudojama pakankamai šio junginio.
Teigiama, kad žemas vitamino B17 lygis gali prisidėti prie didesnės vėžio rizikos, nors ši teorija nėra patvirtinta jokiais patikimais moksliniais tyrimais.
Ar vitaminas B17 veiksmingas kovojant su vėžiu?
Amigdalinas dažnai minimas kaip natūrali priemonė kovojant prieš vėžį, tačiau mokslinė bendruomenė nesutaria dėl jo veiksmingumo. Kai kurie tyrimai rodo, kad šis junginys laboratorinėse sąlygose gali sulėtinti vėžinių ląstelių augimą. Tačiau klinikiniai tyrimai su žmonėmis, atlikti 1970-aisiais ir 1980-aisiais, nepatvirtino jokio reikšmingo gydomojo poveikio. Be to, per didelės dozės buvo pavojingos pacientų sveikatai.
Alternatyvios medicinos šalininkai tvirtina, kad vitaminas B17, derinamas kartu su sveika mityba ir papildais, gali būti naudinga priemonė prevencijai. Tačiau būtina būti itin atsargiems ir laikytis rekomendacijų dėl vartojimo, nes poveikis žmogaus sveikatai dar nėra iki galo ištirtas, o galima rizika yra tikrai didelė.
Apibendrinant, vitaminas B17 yra natūralus junginys, kuris randamas kai kuriuose augaluose ir ypač vaisių sėklose. Nors moksliniai įrodymai apie jo naudą yra prieštaringi, kai kurie žmonės vis tiek jį vartoja tikėdami, kad jis gali padėti kovoti su vėžiu, pagerinti imunitetą ar sumažinti skausmą. Vis dėlto dėl cianido kiekio kyla realus pavojus sveikatai, todėl šio vitamino vartojimas turi būti atsargus ir kontroliuojamas gydytojo.
Svarbiausia – prieš pradedant vartoti B17 ar bet kokius papildus, būtina pasitarti su sveikatos specialistu, kad būtų užtikrinta saugi ir tinkama dozė.
Šaltiniai:
- https://www.webmd.com/cancer/amygdalin-cancer-treatment
- https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/treatment/complementary-alternative-therapies/
- https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/patient/laetrile-pdq
- https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/laetrile-pdq
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/laetrile
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.