Vitaminas K2 yra riebaluose tirpus vitaminas, turintis esminę reikšmę įvairiems žmogaus organizmo procesams. Nors apie šį vitaminą kalbama mažai, palyginus su kitais vitaminais, tačiau jo svarba organizmui yra gana didelė. Vitaminas K2 yra viena iš kelių vitamino K formų, tačiau jis išsiskiria savo specifiniu veikimu ir yra svarbus kaulų ir širdies bei kraujagyslių sistemos sveikatos palaikymui. Toliau straipsnyje aptarsime vitamino K2 funkcijas, jo šaltinius, trūkumo požymius ir to reikšmę sveikatai.
Kas yra vitaminas K2?
Vitaminas K2 priklauso vitamino K grupei, kurioje taip pat yra vitaminas K1 (filochinonas). Pastarasis vitaminas dažniausiai randamas žaliose lapinėse daržovėse ir yra pagrindinis vitaminas K, atsakingas už kraujo krešumą.
Tuo tarpu vitaminas K2 (menachinonas) randamas gyvūninės kilmės ir fermentuotuose maisto produktuose. Jis taip pat yra gaminamas tam tikrų žarnyno bakterijų.
Nuo vitamino K1 vitaminas K2 skiriasi savo biologiniu aktyvumu ir funkcijomis. Viena iš pagrindinių vitamino K2 funkcijų yra kalcio metabolizmo procesų reguliavimas, ypač šio mineralo transportavimas į kaulus ir jo pašalinimas iš kraujagyslių. Šis procesas yra gyvybiškai svarbus, siekiant užtikrinti kaulų tvirtumą ir išvengti širdies ir kraujagyslių ligų.
Kokias funkcijas organizme atlieka vitaminas K2
Kaip minėta, vitaminas K2 organizme atlieka svarbias ir tik jam „pavestas“ užduotis. Pagrindinės šio vitamino funkcijos:
- Kalcio apykaita ir kaulų sveikata. Vitaminas K2 aktyvina osteokalcino – baltymo, atsakingo už kalcio integravimą į kaulus – gamybą. Be vitamino K2 osteokalcinas negali veiksmingai surišti kalcio, o tai gali lemti sumažėjusį kaulų tankį ir didesnę osteoporozės riziką.
- Širdies ir kraujagyslių sveikata. Vitaminas K2 aktyvina baltymą, vadinamą matrica Gla–baltymu (MGP), kuris padeda išvengti kalcio kaupimosi arterijose. Kalcio sankaupos kraujagyslių sistemoje yra svarbus širdies ligų veiksnys, nes jos gali sukelti arterijų kietėjimą (aterosklerozę).
- Dantų sveikata. Nors dantų sveikata dažnai siejama tik su kalciu ir vitaminu D, tačiau vitaminas K2 čia taip pat atlieka svarbų vaidmenį: jis, kaip ir kaulų atveju, padeda nukreipti kalcį į dantis ir taip padeda stiprinti jų struktūrą.
- Imuninė sistema ir priešvėžinės savybės. Naujausi tyrimai rodo, kad vitaminas K2 gali turėti teigiamą poveikį imuninei sistemai ir netgi padėti kovoti su tam tikromis vėžio rūšimis.
Vitamino K2 trūkumas
Vitamino K2 trūkumas organizme gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Šis vitaminas yra svarbus kalcio metabolizmui, o jo trūkumas gali lemti netinkamą kalcio pasiskirstymą. Tai gali sukelti kaulų tankio sumažėjimą, padidintą kaulų lūžių riziką, osteoporozę ir netgi širdies bei kraujagyslių ligas dėl kalcio kaupimosi arterijose.
Taip pat vitamino K2 trūkumas gali prisidėti prie dantų problemų, nes kalcis gali nepatekti į dantis, kur jis yra būtinas stipriai dantų struktūrai palaikyti. Be to, nepakankamas vitamino K2 kiekis gali lemti padidintą uždegiminių procesų riziką organizme, kurie yra susiję su įvairiomis lėtinėmis ligomis, įskaitant širdies ligas ir vėžį.
Verta paminėti, kad vitamino K2 trūkumas dažniausiai pasitaiko žmonėms, kurie nepakankamai vartoja fermentuotų maisto produktų ar gyvūninės kilmės maisto. Taip pat tiems, kurie turi sutrikusią žarnyno mikroflorą, pvz., dėl ilgalaikio antibiotikų vartojimo.
Kur randamas vitaminas K2?
Vitaminas K2 natūraliai randamas įvairiuose maisto produktuose, tačiau jo kiekis maiste yra mažas, jeigu lygintume su vitaminu K1. Geriausi vitamino K2 šaltiniai yra:
- fermentuoti maisto produktai (pvz., kai kurie sūriai, fermentuoti pieno produktai, fermentuotos sojos pupelės);
- gyvūniniai produktai (pvz., kepenys, kiaušinių tryniai, sviestas), tačiau juose esančio vitamino K2 kiekis priklauso nuo gyvūnų mitybos – geriausia, jeigu jie buvo šerti natūralia žole, o ne grūdais.
Be to, kai kurios žarnyno bakterijos gali sintetinti vitaminą K2, tačiau šis kiekis gali būti nepakankamas, kad patenkintų organizmo poreikius, ypač jeigu žmogaus mityba yra skurdi vitamino K2 šaltiniais.
Vitamino K2 papildai
Atsižvelgiant į tai, kad vitamino K2 šaltiniai maiste yra gana riboti, o jo poreikis organizmui labai svarbus, kai kuriems žmonėms gali būti rekomenduojami vitamino K2 papildai. Tačiau apie tokių papildų vartojimo būtinybę reikėtų pasitarti su savo gydytoju, kuris gali duoti patikimą patarimą ir nurodyti tinkamą vartoti dozę.
Vitamino K2 papildai gali būti rekomenduojami žmonėms, turintiems didesnę osteoporozės ar širdies ligų riziką. Taip pat tiems, kurių mityba yra skurdi šio vitamino šaltiniais.
Tačiau visada, prieš vartojant papildus, būtina pasitarti su savo gydytoju, nes vitamino K2 papildai gali turėti įtakos kraują skystinančių vaistų poveikiui.
Šaltiniai:
- https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-vitamin-k2
- https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k2
- https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/supplement-guide-vitamin-k
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/325059
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.